Connect with us

Edukacja

5 fascynujących faktów na temat osobowości

Opublikowano

on

Odkąd osobowość okazała się fascynującym tematem, stała się również przedmiotem coraz liczniejszych badań. Dzięki nim, psychologowie dowiedzieli się m.in. jakie czynniki wpływają na naszą osobowość oraz jak cechy osobowości wpływają na nasze zachowania.

Poznaj 5 ciekawych faktów na temat osobowości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie! Więcej ciekawostek znajdziesz odwiedzając blog o osobowości.

  1. Kolejność urodzenia może wpłynąć na osobowość.

Możliwe, że słyszałeś coś przedtem o tej koncepcji. Pierworodne dzieci częściej są określane jako “apodyktyczne” czy “odpowiedzialne”, w przeciwieństwie do dzieci urodzonych jako ostatnie, o których częściej się mówi, że są “nieodpowiedzialne” i “impulsywne”. Ile zatem prawdy jest w tych stereotypach?

Od lat, popularno-naukowe psychologiczne książki reklamują efekty kolejności urodzenia na osobowość, jednak twarde dowody ciągle nie wyjaśniają całkowicie tego niedostrzegalnego zjawiska. Część studiów empirycznych dowiodło, że kolejność urodzenia i wielkość rodziny zasadniczo ma wpływ na osobowość. Jedne z nich pokazało nawet, że kolejność urodzenia może determinować wybór przyjaciół czy partnerów: pierworodni częściej obcują z pierworodnymi, dzieci tzw. “środkowe” (ani najmłodsze, ani najstarsze) wybierają inne “dzieci środkowe” i “najmłodsi” tak samo najlepiej się dogadują z “najmłodszymi”.

Inne badanie z kolei dowiodło, że stereotypy wiążące się z tym, że pierworodni mogą być bardziej apodyktyczni, a najmłodsi bardziej impulsywni są mało wiarygodne.

W jednym z badań wzięło udział ponad 5000 amerykańskich uczestników, prawie 4500 brytyjskich i ponad 10 000 osób z Niemiec. Kiedy badacze odkryli, że pierworodni uzyskują wyższe wyniki przy testach inteligencji, sprawdzili również jakie różnice pojawiają się na pięciu wymiarach osobowości: Ekstrawersji, Neurotyczności, Ugodowości, Sumienności i Otwartości na Doświadczenia. Do jakich wniosków doszli badacze? Coż, otóż występują jedynie niewielkie różnice w osobowościach.

2. Twoja osobowość jest relatywnie stała w ciągu całego Twojego życia

W badaniach podłużnych na temat osobowości, dowiedziono, że poszczególne składowe osobowości pozostają stałe w ciągu naszej egzystencji. Trzy aspekty, które mają w zwyczaju się zmieniać to poziom lęku, przyjacielskość czy zapał do nowych doświadczeń.

Według badacza Paula T. Costy Jr, nie ma za to niepodważalnych dowodów na to, że osobowość się zmienia, kiedy dorastamy. “To, jakie zmiany poczynisz w ciągu życia oraz jakie przyjmiesz role ma największe znaczenie dla Ciebie. Ludzie mogą myśleć, że osobowość zmienia się z wiekiem, jednak prawdą jest, że ich nawyki się zmieniają, ich zdrowie czy wigor, oraz odpowiedzialność i inne okoliczności – nie sama osobowość”.

3. Osobowość wpływa na osobiste preferencje

To raczej nie jest dla nikogo szokiem, że osobowość może mieć znaczące efekty dla kształtowania się określonych preferencji, ale można być zaskoczeniem jak daleko sięgające są te efekty. Od wyboru znajomych, przez preferencje muzyczne. Twoja unikalna osobowość może wpływać na praktycznie każdą Twoją decyzję życiową. W tym także na decyzję jakiego partnera życiowego wybrać.

4. Cechy osobowości są powiązane z pewnymi chorobami/zaburzeniami

W przeszłości, liczba różnych aspektów osobowości często była podejrzewana o możliwość wystąpienia szczególnych chorób. Dla przykładu, wrogość i agresja często jest powiązana z chorobami serca. Trudność jednak w tym wszystkim jest taka, że niektóre badania znajdują między tymi cechami powiązanie, inne za to nie widzą istotnej koneksji.

Ostatnio za to, badacze wykonująć statystyczne działania, zwane metaanalizami, próbowali przewartościować powiązanie chorób i osobowości i odkryli przedtem nieodkryte koneksję neurotyczności z pięcioma schorzeniami: bólami głowy, astmą, artretyzmem, wrzodami trawiennymi czy chorobami serca.

5. Zwierzęta mają charakterystyczne osobowości.

Czy zauważyłeś do tej pory, że Twój ukochany zwierzak ma osobowość, która czyni go na swój sposób wyjątkowym? Badacze zwierząt zauważyli, że zwierzęta prawie każdego gatunku (od pająków przez ptaki a skończywszy na słoniach) mają swoją szczególną osobowość, a w związku z nią określone preferencje, zachowania czy dziwactwa.

Kiedy wielu krytyków sugeruje, że to reprezentuje antropomorfizm, czyli przypisywanie ludzkich cech zwierzętom, badacze osobowości zwierząt twierdzą, że jest możliwość identyfikacji typowych zwierzęcych zachowań, które mogą być mierzone i klasyfikowane.

To już wszystkie fakty, które przygotowaliśmy na dziś. Czy coś Cię szczególnie zaskoczyło?

Wczytaj więcej ...
Kliknij i skomentuj

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Edukacja

Dlaczego lokalna polityka społeczna jest ważna

Opublikowano

on

Pierwsze strony gazet, nagłówki portali informacyjnych, radiowe bloki wiadomości – wszystkie te przekazy medialne wypełniają treści dotyczące polityki. W znacznej większości przypadków jest to polityka „duża”, ogólnokrajowa, a jeśli nawet dotyczy mniejszych obszarów, to z zasady mowa jest o Warszawie. Tymczasem lokalna polityka ma równie duży wpływ na nasze codzienne życie, a często nie jest doceniana.

Czym jest lokalna polityka społeczna?

Lokalna polityka społeczna to – jak sama nazwa wskazuje – polityka społeczna prowadzona na szczeblu lokalnym, której celem jest poprawa jakości życia w regionie (gmina, powiat, województwo), jego konkurencyjności czy wyrównania szans życiowych mieszkańców. Zajmuje się ona problemami zatrudnienia, zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, pomocą rodzinom i wieloma innymi podobnymi zadaniami.

Dlaczego lokalna polityka społeczna jest tak ważna

Jest niezmiernie istotna dlatego, że ma bezpośredni wpływ na życie ludzi – nie da się jej zastąpić. Wiele zadań po prostu należy do jednostek samorządu terytorialnego.

Posłowie na Sejm często nie są świadomi problemów, z którymi mierzą się mieszkańcy małych miejscowości na Podkarpaciu czy Podlasiu. Lokalna polityka dysponuje lepszą wiedzą i narzędziami do rozwiązywania problemów społecznych tych osób. Działają w niej mieszkańcy tych regionów, przez co bardziej im zależy na poprawie sytuacji dookoła własnego domu, niż mogłoby zależeć osobom na ciepłych stanowiskach w Warszawie.

Ważnym aspektem jest także konkurencyjność regionalna. Lokalna polityka społeczna dąży do rozwoju regionalnego i wyrównania szans życiowych mieszkańców, czym niweluje nierówności pomiędzy województwami i pośrednio przyczynia się do wzrostu gospodarczego w skali całego kraju.

Działania na rzecz regionów

Dużo w kwestii lokalnej polityki społecznej robią parlamentarzyści Lewicy. W trakcie rozmów na temat budżetu na 2023 rok postulowali m.in. oddłużenie szpitali w Lubaczowie, Przemyślu czy Sanoku, remonty dróg wojewódzkich czy dofinansowanie przejazdów autokarowych i kolejowych dla mieszkańców Podkarpacia. I choć te postulaty nie zostały przyjęte przez rząd, nawet oddolna praca działaczy opozycyjnych ma sens i przynosi skutki. Doskonałym przykładem jest Łukasz Rydzik z Podkarpacia. Efektem jego trzyletniej pracy jest zakończony w listopadzie remont drogi wojewódzkiej Stare Sioło-Sieniawa. W tym czasie Łukasz Rydzik zgłaszał liczne poprawki do budżetu, prowadził interwencje z posłami Lewicy, zgłaszał zapytania w trybie informacji publicznej, założył nawet 900-osobowy komitet strajkowy. Efekt? 5 milionów złotych na remont drogi w budżecie województwa. Jest to tylko jeden z wielu przykładów, gdy lokalna polityka społeczna odpowiada za poprawę jakości życia wielu osób w regionie.

Wczytaj więcej ...

Edukacja

Szkolenia dla pracowników oświaty – dlaczego są ważne

Opublikowano

on

Pracownicy oświatą muszą stale szkolić się oraz podnosić swoje kompetencje zawodowe. Jest to niezwykle ważne, gdyż przepisy się zmieniają. W związku z tym muszą oni być z przepisami administracyjnymi na bieżąco. Do tego dochodzi podstawa programowa. Praktycznie co roku ministerstwo oświaty wskazuje nowe priorytety, które muszą być brane pod uwagę, jeśli chodzi o proces kształcenia. Na to zatem musimy zwracać szczególną uwagę, kiedy chodzi o szkolenia dla pracowników oświaty.

Co warto widzieć o szkoleniach dla nauczycieli, które organizuje firma prowadząca kursy

Na pewno musimy zwrócić odpowiednią uwagę na szkolenie RODO. Jest to bardzo ważny temat dla nauczycieli. Otóż jak się okazuje, w szkole nie brakuje danych wrażliwych. Te zatem muszą być odpowiednio przetwarzane w takim celu, aby były one bezpieczne. Co za tym idzie, nauczyciele muszą wiedzieć, w jakiś sposób należy chronić dane osobowe swoich uczniów. Z tych względów tematyka RODO dotyczy zarówno nauczycieli, jak i pracowników administracji szkoły. Nie wolno nam o tym zapominać.

Szkolenie dla dyrektorów. Dlaczego jest ważne?

Kadra kierownicza danej szkoły, czyli dyrektorzy, mają wiele rozmaitych obowiązków, które odnoszą się do nadzoru pedagogicznego. Każdego roku są odpowiedzialnie za takie zadania. Muszą mieć tego świadomość. Raporty, które powstają z danej kontroli, są następnie przedstawiane organowi prowadzącemu. Dlatego koniecznie musimy stawiać na profesjonalne szkolenia dla dyrektorów wszystkich placówek oświatowych. To oznacza sporo wiedzy nie tylko z przepisów prawa, ale także sporo praktyki, która jest niezbędna do prowadzenia kontroli.

Szkolenia obejmujące podstawę programową, kompetencje kluczowe oraz doradztwo zawodowe

Kursy dla pracowników oświaty to, wbrew pozorom, nie lada wyzwanie. Praktycznie co roku ministerstwo oświaty ogłasza nowe priorytety, które określają misję szkół. We wcześniejszych latach stawiano głównie na szkolenia dla pracowników oświaty w sensie kształtowania kompetencji kluczowych, na doradztwo zawodowe, a także na profilaktykę. W czasie takich szkoleń nauczyciele dowiedzą się, jak skutecznie i prawidłowo realizować konkretne zadania, które dotyczą wszystkich członków rady pedagogicznej. W ten sposób nauczą się, jak kształcić kompetencje kluczowe, na które kładzie się ogromny nacisk. Tutaj znaczenie ma także wymieniona wcześniej podstawa programowa. Takie szkolenie jest formą doskonalenia zawodowego, co wpłynie pozytywnie na ich dorobek, kiedy w grę wchodzi awans zawodowy.

Wczytaj więcej ...

Edukacja

Jak zarządzać czasem i robić to z głową

Opublikowano

on

Warto dbać o to, by każdy dzień wykorzystywać maksymalnie jak się da. Dzięki temu jesteśmy w stanie wiele zrobić, nie zmarnujemy ani jednej chwili, a przy tym będziemy wypoczęci i gotowi na kolejne zdania. Jak zatem zabrać się za dobre planowanie czasu?

Zarządzanie czasem

Planowanie dnia początkowo może wydawać się zbędną czynnością, która jedynie zajmuje czas. Jednak okazuje się, że dzięki temu możemy lepiej ułożyć sobie codzienny grafik i się go trzymać. Będziemy w stanie w końcu dotrzymywać terminów, nie będziemy zapominać o ważnych wydarzeniach, a do tego poprawimy swoje samopoczucie.

W zarządzaniu czasem bardzo pomaga kalendarz tygodniowy, w którym możemy zapisywać wszystkie wydarzenia, zadania i obowiązki, a potem uszeregować je zgodnie z potrzebami. Znajdziesz je w producenta https://www.lediberg.com.pl/kalendarze-1/funkcjonalnosc/kieszonkowe.

Harmonogram dnia

Na początek warto wykorzystywać kalendarz kieszonkowy lub zwykły notatnik. Dobrze skomponowany plan dnia sprawi, żę będziemy o wiele lepiej zarządzać czasem. Nie musimy od razu zapisywać zadań na konkretne godziny. Możemy zacząć od wypisania listy zadań na dany dzień.

Ważne jest to, że nie zawsze nam się wszystko uda zrealizować. To naturalna kolej rzeczy. Potrzeba praktyki, by nauczyć się umiejętnie rozplanowywać kolejne zadania. A nawet wtedy coś może nam wypaść w grafiku

Ustalamy priorytety

Gdy chcemy stworzyć dobry plan dnia, warto kierować się priorytetami. Bardzo popularny i pomocy okazuje się w tym macierz Eisenhowera, która dzieli zadania na:

  • Ważne i pilne – są najważniejsze i konieczne do wykonania
  • Ważne, ale niepilne – długoterminowe i ważne
  • Pilne, ale nieważne – przeważnie zadania, które mamy wykonać dla innych. Można do nich kogoś oddelegować
  • Niepilne i nieważne – mało istotne zadania, które można wyrzucić z planu.

Trzymanie się tych priorytetów pozwoli nam lepiej zaplanować czas np. na tydzień

Odpoczynek

Podczas planowania obowiązków, nie można zapominać także o odpoczynku. Nasz organizm, umysł, ciało potrzebują czasu na regenerację. Nie chodzi tutaj zawsze o godzinną przerwę. Jeśli pracujemy na komputerze, to na każdą godzinę warto dać sobie 5-10 min odpoczynku. Możemy wstać, przejść się, zrobić herbatę, poczytać książkę na stojąco. Po każdym większym bloku pracy warto zrobić sobie także dłuższą przerwę.

Podsumowanie

Planowanie dnia nie jest najprostsze, ale niezwykle potrzebne. Szczególnie na początku może nam sprawiać problem i możemy nie radzić sobie z tym, że dzień ma swoje ograniczenia czasowe. Warto jednak każdego wieczora siadać do planowania kolejnego dnia pracy. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów, będziemy lepiej zorganizowani i przygotowani do wielu wyzwań.

Wczytaj więcej ...

Artykuły

Dom3 tygodnie temu

Serwetki na stół. Do jakich wnętrz pasują?

Serwetki stołowe to niezbędny element wielu wnętrz. Odpowiednio dobrane, mogą one nadać pomieszczeniom charakteru i elegancji. Te pozornie drobne rozwiązania...

Aranżacja wnętrz2 miesiące temu

Opakowania ekspozycyjne – klucz do skutecznej prezentacji produktów

W świecie handlu detalicznego i marketingu opakowania ekspozycyjne odgrywają kluczową rolę w przyciąganiu uwagi klientów i promowaniu produktów. Co sprawia,...

multiethnic business partners giving high five at office multiethnic business partners giving high five at office
Biznes2 miesiące temu

Usługi faktoringowe – klucz do efektywnego zarządzania finansami Twojej firmy

W obecnych czasach, gdzie szybkie tempo biznesu i nieprzewidywalne wyzwania rynkowe stanowią codzienność, usługi faktoringowe odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu...

Porady3 miesiące temu

Jakie opakowania dla e-commerce warto wybrać

Rynek e-commerce już od dłuższego czasu rozwija się dynamicznie – zainteresowanie sprzedażą internetową jest coraz większe. Internetowa sprzedaż wiąże się...

Turystyka i wypoczynek3 miesiące temu

Czy warto na weekend wynająć chatę góralską

Wybierając się na weekendowy wypad w góry, wielu z nas marzy o ucieczce od zgiełku miasta i zanurzeniu się w...

Aranżacja wnętrz4 miesiące temu

Małe komody – wielka funkcjonalność, praktyczne zastosowania komód w niewielkich pomieszczeniach.

Małe komody to niedoceniany element wyposażenia wnętrz. Jednakże to właśnie niewielkie komody mogą okazać się prawdziwymi bohaterami w aranżacji przestrzeni,...

Budownictwo4 miesiące temu

Jaka konstrukcja będzie odpowiednia pod wolnostojące panele pv?

Inwestowanie w odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę, staje się coraz bardziej popularne z każdym rokiem, przyciągając uwagę nie tylko...

Lifestyle4 miesiące temu

Wprowadzenie do astrologii – zrozumienie horoskopu

Astrologia, z jej tajemniczymi symbolami i znaczeniami, fascynuje ludzi od pokoleń. Horoskop jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi w tej...

Uroda4 miesiące temu

Hybrydowy czy klasyczny – na jaki manicure warto się zdecydować?

Zastanawiasz się jak mieć zawsze modny, a przy tym trwały manicure? Nie jesteś pewna czy lakier hybrydowy jest dla Ciebie?...

Aranżacja wnętrz4 miesiące temu

Słupki łazienkowe – co warto o nich wiedzieć?

Jesteś w trakcie dokonywania wyboru szafy do łazienki i masz wątpliwości co do tego, czy powinieneś zdecydować się na słupki...

Rolnik Szuka Żony

Popularne