Connect with us

Edukacja

5 fascynujących faktów na temat osobowości

Opublikowano

on

Odkąd osobowość okazała się fascynującym tematem, stała się również przedmiotem coraz liczniejszych badań. Dzięki nim, psychologowie dowiedzieli się m.in. jakie czynniki wpływają na naszą osobowość oraz jak cechy osobowości wpływają na nasze zachowania.

Poznaj 5 ciekawych faktów na temat osobowości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie! Więcej ciekawostek znajdziesz odwiedzając blog o osobowości.

  1. Kolejność urodzenia może wpłynąć na osobowość.

Możliwe, że słyszałeś coś przedtem o tej koncepcji. Pierworodne dzieci częściej są określane jako “apodyktyczne” czy “odpowiedzialne”, w przeciwieństwie do dzieci urodzonych jako ostatnie, o których częściej się mówi, że są “nieodpowiedzialne” i “impulsywne”. Ile zatem prawdy jest w tych stereotypach?

Od lat, popularno-naukowe psychologiczne książki reklamują efekty kolejności urodzenia na osobowość, jednak twarde dowody ciągle nie wyjaśniają całkowicie tego niedostrzegalnego zjawiska. Część studiów empirycznych dowiodło, że kolejność urodzenia i wielkość rodziny zasadniczo ma wpływ na osobowość. Jedne z nich pokazało nawet, że kolejność urodzenia może determinować wybór przyjaciół czy partnerów: pierworodni częściej obcują z pierworodnymi, dzieci tzw. “środkowe” (ani najmłodsze, ani najstarsze) wybierają inne “dzieci środkowe” i “najmłodsi” tak samo najlepiej się dogadują z “najmłodszymi”.

Inne badanie z kolei dowiodło, że stereotypy wiążące się z tym, że pierworodni mogą być bardziej apodyktyczni, a najmłodsi bardziej impulsywni są mało wiarygodne.

W jednym z badań wzięło udział ponad 5000 amerykańskich uczestników, prawie 4500 brytyjskich i ponad 10 000 osób z Niemiec. Kiedy badacze odkryli, że pierworodni uzyskują wyższe wyniki przy testach inteligencji, sprawdzili również jakie różnice pojawiają się na pięciu wymiarach osobowości: Ekstrawersji, Neurotyczności, Ugodowości, Sumienności i Otwartości na Doświadczenia. Do jakich wniosków doszli badacze? Coż, otóż występują jedynie niewielkie różnice w osobowościach.

2. Twoja osobowość jest relatywnie stała w ciągu całego Twojego życia

W badaniach podłużnych na temat osobowości, dowiedziono, że poszczególne składowe osobowości pozostają stałe w ciągu naszej egzystencji. Trzy aspekty, które mają w zwyczaju się zmieniać to poziom lęku, przyjacielskość czy zapał do nowych doświadczeń.

Według badacza Paula T. Costy Jr, nie ma za to niepodważalnych dowodów na to, że osobowość się zmienia, kiedy dorastamy. “To, jakie zmiany poczynisz w ciągu życia oraz jakie przyjmiesz role ma największe znaczenie dla Ciebie. Ludzie mogą myśleć, że osobowość zmienia się z wiekiem, jednak prawdą jest, że ich nawyki się zmieniają, ich zdrowie czy wigor, oraz odpowiedzialność i inne okoliczności – nie sama osobowość”.

3. Osobowość wpływa na osobiste preferencje

To raczej nie jest dla nikogo szokiem, że osobowość może mieć znaczące efekty dla kształtowania się określonych preferencji, ale można być zaskoczeniem jak daleko sięgające są te efekty. Od wyboru znajomych, przez preferencje muzyczne. Twoja unikalna osobowość może wpływać na praktycznie każdą Twoją decyzję życiową. W tym także na decyzję jakiego partnera życiowego wybrać.

4. Cechy osobowości są powiązane z pewnymi chorobami/zaburzeniami

W przeszłości, liczba różnych aspektów osobowości często była podejrzewana o możliwość wystąpienia szczególnych chorób. Dla przykładu, wrogość i agresja często jest powiązana z chorobami serca. Trudność jednak w tym wszystkim jest taka, że niektóre badania znajdują między tymi cechami powiązanie, inne za to nie widzą istotnej koneksji.

Ostatnio za to, badacze wykonująć statystyczne działania, zwane metaanalizami, próbowali przewartościować powiązanie chorób i osobowości i odkryli przedtem nieodkryte koneksję neurotyczności z pięcioma schorzeniami: bólami głowy, astmą, artretyzmem, wrzodami trawiennymi czy chorobami serca.

5. Zwierzęta mają charakterystyczne osobowości.

Czy zauważyłeś do tej pory, że Twój ukochany zwierzak ma osobowość, która czyni go na swój sposób wyjątkowym? Badacze zwierząt zauważyli, że zwierzęta prawie każdego gatunku (od pająków przez ptaki a skończywszy na słoniach) mają swoją szczególną osobowość, a w związku z nią określone preferencje, zachowania czy dziwactwa.

Kiedy wielu krytyków sugeruje, że to reprezentuje antropomorfizm, czyli przypisywanie ludzkich cech zwierzętom, badacze osobowości zwierząt twierdzą, że jest możliwość identyfikacji typowych zwierzęcych zachowań, które mogą być mierzone i klasyfikowane.

To już wszystkie fakty, które przygotowaliśmy na dziś. Czy coś Cię szczególnie zaskoczyło?

Wczytaj więcej ...
Kliknij i skomentuj

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Edukacja

Materiały dla nauczyciela przydatne w edukacji online

Opublikowano

on

Edukacja przez internet staje się coraz popularniejsza. Co więcej, w niektórych przypadkach (np. w czasie epidemii) jest ona jedyną alternatywą. Proces nauczania drogą online wygląda jednak zupełnie inaczej i wymaga od nauczycieli wiele wysiłku. Przede wszystkim, trudniej jest wytłumaczyć zawiłe zagadnienia uczniom, ciężko jest także wyczuć nauczycielowi, czy dzieci właściwie rozumieją dane zagadnienie. Należy sięgnąć również po inne narzędzia (np. prezentacje, filmy czy animacje). W efekcie przygotowanie się do prowadzenia lekcji przez Internet jest dla każdego pedagoga dużym wyzwaniem i niełatwym zadaniem. Na szczęście można sięgnąć po specjalnie opracowane materiały dla nauczycieli, które są dużą pomocą.

Gdzie znaleźć materiały do edukacji online?

Profesjonalne materiały dla nauczycieli, oparte o podstawę programową, znaleźć można w sklepie internetowym mojebambino.pl. Oferuje on scenariusze zajęć dla przedszkoli, klas I-III oraz klas IV-VIII, a także materiały do pracy online z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE). Dotyczą one różnego typu zajęć: humanistycznych, przyrodniczych, ścisłych i artystycznych.

Jak przeprowadzać zajęcia drogą online?

Edukcja przez Internet jest wyzwaniem, ale przynosi też wiele możliwości. Dzieci i młodzież są bardzo oswojeni z nowoczesnymi technologiami i są otwarci na taką formę kształcenia. Specjalnie opracowane materiały przykuwają ich uwagę poprzez ciekawy układ graficzny i różnorodne zadania. Uczniowie starszych klas mają okazję sprawdzić swoją wiedzę poprzez odpowiadanie na pytania. Przewidziane są także specjalne gry edukacyjne, nastawione na współpracę i rywalizację. Każdy nauczyciel zostaje wyposażony nie tylko w narzędzia, ale również w scenariusze lekcji, które krok po kroku podpowiadają jak przeprowadzić zajęcia.

Materiały do edukacji stworzone przez specjalistów z mojebambino.pl angażują uczniów na różnych poziomach zmysłowych i sprawią, że lekcja staje się dla nich zrozumiała i łatwa do przyswojenia. Warto sięgnąć po zaufane i sprawdzone rozwiązania, które pozwolą na terminowe zrealizowanie podstawy programowej, tak, aby uczeń faktycznie przyswoił i zrozumiał wszystkie zagadnienia. Edukacja domowa, choć jest zjawiskiem nowym i wciąż przysparzającym problemów, może być jak najbardziej owocna i satysfakcjonująca. Nauczyciel z kolei nie musi przygotowywać wszystkiego sam. Nie jest także skazany na improwizowanie zajęć, których nie miał szans przygotować wcześniej. Jakość kształcenia pozostać może na wysokim poziomie i stanowić przyjemność zarówno dla nauczyciela, jak i uczniów.

Wczytaj więcej ...

Edukacja

Telewizor do prezentacji multimedialnej

Opublikowano

on

Planując prezentacje multimedialną trzeba będzie uwzględnić to żeby to, co mamy do pokazania wyświetlać na odpowiedniej wielkości ekranie. Jeśli mamy ważne spotkanie z klientami i chcemy im coś pokazać to, co zrobić? Rzutnik nie zawsze daje pozytywne efekty, dlatego trzeba wykorzystać do tego ogromny telewizor, który ma 65”. To ogromna wielkość ekranu, dlatego nawet z daleka na takim telewizorze będzie wszystko bardzo dobrze widać. Tylko skąd my mamy wziąć taki ogromny telewizor? Czy mamy szukać go u znajomych, a może kupić? Jedno i drugie rozwiązanie nie jest najlepsze. Trzeba będzie szukać kogoś, kto oferuje nam wynajem telewizorów na doby. W ten sposób można będzie uzyskać najlepsze efekty, co oznacza, że jeśli mamy firmę z taką ofertą to trzeba będzie ją przejrzeć. Do wyboru mamy różnej wielkości telewizory. Można wybierać również ich rodzaj może to być LED, LCD albo plazma. Warto wybierać takie telewizory, które pochodzą od renomowanych producentów, bo wtedy wiemy, że wyświetlają super obraz i że mają wiele dodatkowych funkcji, które na prezentacji będzie można wykorzystać.

Wybieramy najlepszy telewizor do prezentacji

Na pewno ekran ma znaczenie, ale co jeszcze trzeba sprawdzać? Musimy wybrać telewizor o najlepszej rozdzielczości ekranu. Trzeba szukać telewizora Full HD albo 4K. Firma oferująca wynajem TV Warszawa jest bardzo dobrze przygotowana, co oznacza, że na pewno będzie w stanie dać nam najlepsze modele dostępne na rynku. Telewizor na prezentację powinien mieć możliwość podłączenia zdjęć i filmów bezpośrednio pod USB. Dzisiaj wszystko opiera się o Internet, dlatego telewizor powinien mieć połączenie bezprzewodowe z Internetem. Wtedy można jego parametry jeszcze dokładniej wykorzystać, a na pewno na tym nam bardzo zależy. To, dlatego patrzymy nie tylko na ekran i cenę, ale również na to, co dany model nam oferuje i jak bardzo przydatne to może być w przypadku naszej prezentacji. W razie, czego firma doradzi nam, co wybrać żebyśmy byli jeszcze bardziej usatysfakcjonowani.

Wczytaj więcej ...

Edukacja

Profesjonalny kurs IOD

Opublikowano

on

Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym, co oznacza skrót IOD? Nie jest to nic skompilowanego to po prostu Inspektor Ochrony Danych. Z czym taka osoba jest związana? Kilka lat temu zostały wprowadzone przepisy związane z RODO i właśnie taka osoba stoi na ich straży w firmie. Warto mieć kogoś takiego w firmie, dlatego organizowane jest specjalne iod szkolenie na które można się zapisać.  To szkolenie nie trwa jak w przypadku zasad RODO jeden dzień, ale aż dwa dni. Nie ma się, co dziwić to nieco bardziej skomplikowane szkolenie, dlatego musi być na wdrożenie tego wszystkiego nieco więcej czasu. Warto ten czas znaleźć i wysłać kogoś, kto ma się zajmować danymi osobowymi. Oczywiście takie szkolenie nie jest tylko dla IOD, ale również dla administratorów albo po prostu dla osób, które chcą wiedzieć na ten temat o wiele więcej niż teraz. Wiele się mówi o RODO i o danych osobowych, ale mało, kto jest w stanie o tym cokolwiek sensownego nam powiedzieć. Mity krążą po całym intrenecie, dlatego idąc na takie szkolenie można się wszystkiego dowiedzieć i na pewno na tym nam zależy.

Odbywamy profesjonalny kurs

Kurs odbywa się zgodnie z polityką ochrony danych osobowych, dlatego dowiemy się na nim tego wszystkiego, co jest z godne z RODO.  Na kursie poruszane będą różnego rodzaju zagadnienia. Dowiemy się między innymi jak przetwarzać dane osobowe pracowników tak żeby to było zgodne i z RODO i z Kodeksem Pracy.  Takie dane kadrowe są bardzo ważne i trzeba się tego nauczyć. Dowiemy się również jak sporządzić obowiązki informacyjne RODO. Będą do tego praktyczne warsztaty, co oznacza, że nie tylko będziemy poznawać na kursie teorię, ale również praktykę, a to ma bardzo duże znaczenie dla nas.  Tylko w ten sposób można będzie te wszystkie przepisy sprowadzać w życie. Teoria jest dobra, ale nie zawsze wiemy jak to wprowadzić w praktyce, dlatego trzeba będzie to jak najszybciej zmienić.  Jeśli zapiszemy się na kurs IOD to dowiemy się wszystkiego, co jest nam potrzebne do zajmowania tego ważnego stanowiska w firmie.

Wczytaj więcej ...

Artykuły

Turystyka i wypoczynek4 tygodnie temu

5 pomysłów na długie jesienne wieczory

Jesiennych wieczorów nie musicie spędzić, bezmyślnie wpatrując się w telewizor. Możliwości jest sporo – my wybraliśmy 5 najciekawszych i najbardziej...

Usługi1 miesiąc temu

Optymalizacja kosztów paliwa w firmie

Każda firma wiele uwagi poświęca optymalizacji kosztów i poszukiwaniu najlepszych rozwiązań dla biznesu. Sporych nakładów finansowych wymaga utrzymanie floty pojazdów...

Internet1 miesiąc temu

AnyDesk 6 vebo

Często pracujesz zdalnie, poza siedzibą firmy? Twój komputer stacjonarny znajduje się w innym mieście, a może nawet w innym kraju,...

Praca1 miesiąc temu

Kwalifikacje nauczycielskie – dla kogo

Myślisz o podjęciu pracy w szkole, ale zastanawiasz się czy to aby na pewno praca dla Ciebie? Żeby pracować w...

Zdrowie2 miesiące temu

Tablice Ishihary do badania wzroku

Tablice Ishihary pozwalają zdiagnozować chorobę nazywaną daltonizmem, która polega na nieprawidłowym postrzeganiu koloru czerwonego i zielonego. Dzisiaj przybliżymy nieco to...

Porady2 miesiące temu

Poradnik jak założyć sklep internetowy

Zakupy w internecie robi coraz więcej osób, dlatego warto byłoby to wykorzystać. Do stworzenia profesjonalnego sklepu wymagana jest wiedza oraz...

Praca3 miesiące temu

Spożywanie napojów podczas pracy przed komputerem

Wielogodzinna praca przed komputerem to codzienność wielu ludzi. Natłok obowiązków do wykonania sprawia, że często spożywają oni przekąski i piją...

Moda3 miesiące temu

Modne kolory odzieży w 2021 roku

Po okresie lockdownu i natłoku negatywnych emocji związanych z pandemią, czas wrócić do życia, ożywiając również swoją garderobę. Szarobeżowe, smutne...

Porady3 miesiące temu

Jak kupić efektowny prezent, nie wydając majątku

Zastanawiając się nad prezentem na dzień chłopaka, bardzo często kierujemy się ceną, bo nasz budżet nie pozwala na wielkie i...

Zdrowie3 miesiące temu

Jak rozpoznać alkoholizm i skutecznie z nim walczyć

Uzależnienie od alkoholu nie zawsze jest zauważalne na pierwszy rzut oka. Wbrew pozorom, alkoholik to nie tylko osoba, która pije...

Rolnik Szuka Żony

Popularne