Laryngoskop światłowody to urządzenie szeroko stosowane w medycynie. Używa się go w celu przeprowadzenia intubacji, która polega na umieszczeniu rurki w tchawicy pacjenta, zapewniając drożność dróg oddechowych.
To skomplikowany instrument medyczny i nie każdy może znać jego dokładne działanie, dlatego w dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, na jakich zasadach właściwie funkcjonuje laryngoskop światłowodowy.
Rodzaje laryngoskopów
Na rynku istnieje kilka wariantów laryngoskopów, które różnią się np. typem oświetlenia. Są to między innymi laryngoskopy z oświetleniem: żarówkowym (CLA), halogenowym (HAL), źródłem ledowym czy opisywanym dzisiaj światłowodowym.
W tych ostatnich oświetlenie opiera się na włóknach optycznych, tzw. światłowodach. Co więcej, laryngoskopy o tym wariancie oświetlenia są niezwykle zaawansowanymi technicznie maszynami, stanowiąc innowacyjną drogę leczenia i obserwacji.
Warianty laryngoskopów światłowodowych w zależności od łyżki
Instrumenty medyczne tego typu są produkowane w kilku rodzajach, które rozróżnia się na podstawie kształtu łyżki. Czym jest to enigmatycznie brzmiące stwierdzenie? To element laryngoskopu, który różni się formą oraz możliwością ponownego użycia i determinuje właściwości poszczególnych modeli.
Najpopularniejsze rodzaje klasyfikowane ze względu na kształt łyżki to m.in.:
- McIntosh — to standardowy rodzaj laryngoskopu z wygiętą końcówką.
- Miller — podobnie jak w przypadku McIntosh wygięta końcówka łyżki, a ponadto prosta łopatka.
- McCoy — laryngoskopy światłowodowe z dźwignią przy swojej rękojeści oraz ruchomą w wielu kierunkach końcówką.
Co więcej, mówiąc o rodzajach laryngoskopów, dobrze byłoby wspomnieć o tym, z czym zazwyczaj są oferowane w zestawie. Do bazy, jaką jest instrument, dochodzą: rękojeść zasilana specjalnym akumulatorem lub bateriami, a także łyżka laryngoskopowa wyposażona w tor światłowodowy.
Zastosowanie laryngoskopu światłowodowego
Laryngoskop światłowodowy jest wykorzystywany oczywiście w medycynie. Stosuje się go do diagnostycznych oględzin krtani pacjenta, a także do umieszczenia w niej rurki intubacyjnej i przeprowadzenia intubacji. Swoją rolę pełni już od 1854 roku, gdy po raz pierwszy użył go Manuel Garcia. Od tamtej pory laryngoskopy są stale ulepszane i dostosowywane do współczesnych standardów medycyny.
Instrumenty medycznie, jakimi są laryngoskopy światłowodowe, to zaawansowane urządzenia, które usprawniają proces oględzin krtani, a także pozwalają na kompleksową intubację pacjenta za pomocą rurek intubacyjnych.