Myślisz o podjęciu pracy w szkole, ale zastanawiasz się czy to aby na pewno praca dla Ciebie? Żeby pracować w szkolnictwie potrzebne są kwalifikacje nauczycielskie, które możesz zdobyć na przykład na studiach podyplomowych w WSZiP, oraz właściwe cechy charakteru i predyspozycje, by jak najlepiej wykonywać zawód nauczyciela, i by przynosił Tobie jak najwięcej satysfakcji, a uczniom jak najwięcej pożytku.
Cechy dobrego nauczyciela
Praca z dziećmi i młodzieżą wymaga w pierwszej kolejności dużo wrażliwości i cierpliwości. Trzeba być wyczulonym na potrzeby innych. Jako pedagog często będziesz musiał domyślić się co kryje się pod maską buntu lub milczenia dziecka, które może nie chcieć współpracować. Za takim zachowaniem może stać wiele czynników – problemy z nauką, problemy w rodzinie, różnego rodzaju lęki, kompleksy, problemy w nawiązywaniu kontaktów. Radzenie sobie z tymi trudnościami może przyprawić nawet najwytrawniejszego wychowawcę o zawrót głowy. Dlatego to w jakim stopniu będziesz mógł zaradzić sytuacji zależy od Twojego nastawienia i empatii, a czasem w wytrwałości, bo skomplikowane sytuacje mogą mieć bardzo przewlekły charakter.
Ale czy praca w szkole jest aż tak uciążliwa
Wiele osób mówi, że za żadne skarby nie chciałoby pracować jako nauczyciel. To może odstraszyć nawet najbardziej zainteresowanych tą profesją kandydatów. W wyniku takiego podejścia wiele osób o świetnych predyspozycjach do bycia nauczycielem zmienia zdanie i nie decyduje się na taką pracę. W ten sposób mijają się z powołaniem co jest szkodą dla nich jak i ich potencjalnych uczniów. A przecież spełnianie zadań, do których czujemy się powołani, sprawia nam radość i wynagradza trudy z nimi związane.
Nauczycielstwo nie takie straszne
Trzeba sobie zdać sprawę, że to praca jak każda inna. Bardziej odpowiedzialna niż większość zawodów, bo mamy tu do czynienia z odpowiedzialnością za najmłodszych, więc odpowiedzialność to kolejna ważna cecha, którą powinien posiadać przyszły nauczyciel. Ale z powagą powierzonego zadania wzrasta poziom satysfakcji z jego wykonania. Jeśli sprawia Ci radość pomaganie innym, to powinno Cię to zachęcić do wstąpienia w szeregi ciała pedagogicznego.
Najważniejsze
Jeśli decydujesz się na podjęcie studiów podyplomowych, aby zdobyć kwalifikacje nauczycielskie powinieneś odpowiedzieć sobie na jedno bardzo ważne pytanie – czy lubisz uczyć? Czy kiedy pomagałeś koledze w nauce na kartkówkę w liceum, albo gdy wytłumaczyłeś trudne zadanie z matematyki młodszemu bratu, czy czułeś wtedy zadowolenie? Czy to, że mogłeś komuś przekazać wiedzę lub pomóc mu coś zrozumieć, było dla Ciebie męczące czy sprawiło Ci to radość? Jeśli to było dla Ciebie miłe doświadczenie, to znaczy, że przyjemność z nauczania powinna Ci wynagrodzić wszelkie trudności związane z pracą w szkole, a studia nauczycielskie są właśnie dla Ciebie.
Dante29
kwi 25, 2018 at 12:10 pm
Moja firma zajmuje się transportem krajowym i często zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Odkąd mam ubezpieczenie firmy nie mam z tym żadnych problemów. Jeśli spóźnię się do klienta z przyczyn ode mnie nie zależnych to jestem ubezpieczony i wszystkie koszty pokrywa firma ubezpieczeniowa. To bardzo dobre rozwiązanie.