Organizm człowieka jest jak dobrze funkcjonująca maszyna. Jeśli jedna z części zaczyna szwankować, ogólne samopoczucie ulega pogorszeniu. Bardzo ważne jest, by w porę wychwycić, który z narządów nie działa poprawnie i szybko rozpocząć leczenie. Obserwacja symptomów i świadomość, kiedy zaczyna się coś złego dziać i nie lekceważenie ich pomaga w tym, by dojść do zdrowia w jak najkrótszym czasie. Jakie objawy świadczą o arytmii serca?
Sygnały organizmu świadczące o arytmii serca
Oprócz uczucia nieprawidłowego rytmu bicia serca, istnieje szereg innych dolegliwości, które świadczą o zaburzeniu pracy serca. Należą do nich m.in.:
- kłucie w sercu
- silne i nagłe uderzenie serca
- duszność
- ból za mostkiem
- uczucie lęku
- uczucie gorąca
- zawroty głowy
Jeśli któreś z wyżej wymienionych objawów występuje często lub utrzymuje się przez dłuższy czas, najwyższa pora, by odwiedzić specjalistę. Kardiolog po wywiadzie oraz przeprowadzeniu szczegółowych badań zadecyduje o właściwym leczeniu.
Jakie badania wykluczają lub potwierdzają arytmię serca
Najczęstszą przyczyną zaburzeń pracy serca jest choroba niedokrwienna serca, jego niewydolność, nadciśnienie tętnicze lub też zapalenie mięśnia sercowego. Ponieważ sama arytmia serca, która występuje także w wyniku stresu, przemęczenia lub częstego spożywania produktów zawierających kofeinę, nie daje jednoznacznej odpowiedzi, czy jest wynikiem dysfunkcji tego narządu, zaleca się wykonanie odpowiednich badań, które mają na celu ustalić, dlaczego ona występuje. W tym celu, oprócz wykonania EKG, pacjent może być poddany testowi wysiłkowemu oraz koronarografii, które mają za zadanie określić, czy mamy do czynienia z chorobą niedokrwienną serca, echo serca – pozwalające ocenić stan serca, EKG metodą Holtera w przypadku, gdy zaburzenia rytmu serca są krótkotrwałe i szybko ustępują. Oprócz tego lekarz może zalecić badanie poziomu elektrolitów lub badanie moczu. Po ustaleniu przyczyny arytmii, można wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne, polegające na zażywaniu leków antyarytmicznych, bądź wyrównujących poziom elektrolitów w organizmie.