Inwestowanie w odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę, staje się coraz bardziej popularne z każdym rokiem, przyciągając uwagę nie tylko inwestorów indywidualnych, ale także rolników i przedsiębiorców. Obok tradycyjnych rozwiązań, takich jak montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków, coraz częściej wykorzystuje się również praktyki związane z budową instalacji fotowoltaicznych na konstrukcjach wolnostojących.
Konstrukcje fotowoltaiczne wolnostojące są instalowane na powierzchni ziemi za pomocą różnych metod, takich jak wbijanie specjalnych podpór, kotwienie wsporników w płytach betonowych lub fundamentach, a także montaż za pomocą wkręcanych podpór lub osadzanie ich w betonie. Do tych przygotowanych elementów dodaje się moduły fotowoltaiczne oraz pozostałe elementy instalacji PV, takie jak okablowanie i inwertery. Ostateczny wybór metody montażu konstrukcji fotowoltaicznej wolnostojącej zależy od lokalizacji inwestycji, powierzchni przeznaczonej na instalację PV oraz jej konkretnej funkcji.
Konstrukcja wolnostojąca pod pv – jakie ma zalety?
Panele fotowoltaiczne na gruncie oferowane np. na stronie Pekabet to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli dużych działek, którzy pragną czerpać korzyści z energii słonecznej, nie będąc zobowiązanymi do ingerencji w konstrukcję dachową. Wolnostojące konstrukcje fotowoltaiczne znajdują również zastosowanie na farmach fotowoltaicznych.
Możliwość dostosowania kąta nachylenia i orientacji tych konstrukcji względem padających promieni słonecznych pomaga w optymalizacji pracy całego systemu fotowoltaicznego, co przekłada się na uzyskanie jak największej ilości energii elektrycznej. Warto również podkreślić korzyści wynikające z ruchomych konstrukcji wolnostojących, które śledzą ruch słońca, co może zwiększyć wydajność instalacji fotowoltaicznej średnio o 30%.
Podstawa pod pv jednopodporowa czy dwupodporowa?
Pierwszą kluczową decyzją, jaką należy podjąć, jest wybór ilości podpór, które zostaną zakotwiczone w gruncie. Możemy rozróżnić podstawową kategorię konstrukcji na jednopodporowe i dwupodporowe. Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcje jednopodporowe wyposażone są w jeden rząd podpór, podczas gdy modele dwupodporowe mają dwa rzędy – przedni i tylny.
Konstrukcje jednopodporowe często znajdują zastosowanie na działkach z domami jednorodzinnymi, między budynkami lub w innych zacisznych miejscach, gdzie nie ma potrzeby dodatkowych wzmocnień w postaci drugiej podpory. Konstrukcje jednopodporowe są zazwyczaj dostosowane do modułów o długości do 1800 mm. Ich montaż jest zazwyczaj szybszy niż w przypadku konstrukcji dwupodporowej.
Uchwyty paneli fotowoltaicznych dwupodporowe posiadają dwa razy więcej punktów kotwienia. Są często stosowane na otwartych przestrzeniach, w farmach fotowoltaicznych oraz w miejscach o dużej prędkości wiatru. Zazwyczaj są one dostosowane do modułów o większej mocy, których długość może wynosić nawet 222 cm.