Connect with us

Edukacja

Kurs programistyczny dla dziecka – czy warto

Opublikowano

on

Nowoczesne technologie to przyszłość, dlatego jak przekonują eksperci, w ich świat warto wprowadzać nawet małe dzieci. Z myślą o nich powstały nawet specjalistyczne kursy programowania, które wprowadzają w świat IT. Czy warto zapisać dziecko na taki kurs?

Jak wygląda kurs programowania dla dzieci


Kurs programistyczny dla dzieci oparty jest przede wszystkim na zabawie, która pozwala w prosty i klarowny sposób przekazać maluchom wiedzę. Programowanie dla dzieci opiera się na nowoczesnych metodach dydaktycznych, dzięki którym maluchy o wiele szybciej zapamiętują konkretne zagadnienia, a dodatkowo potrafią zastosować je w praktyce. Nie ma tutaj miejsca na żmudne siedzenie nad książką – wręcz przeciwnie, bowiem kurs programowania dla dzieci pozwala nabyć przede wszystkim praktyczne umiejętności, które tak bardzo potrzebne są w pracy informatyka. Kursanci są angażowani w różnego typu zadania, których poziom trudności jest dostosowany do wieku oraz posiadanej wiedzy. Nie jest to przyswajanie wiedzy, którą weryfikuje się testami czy sprawdzianami, uczącymi schematycznego myślenia. Programowanie nie jest bowiem schematyczne – tutaj liczy się otwarty umysł i umiejętność logicznego myślenia.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania

Wydaje się, że kurs programowania zarezerwowany jest wyłącznie dla osób dorosłych, które chcą podjąć pracę w branży IT. Tymczasem okazuje się, że programowaniem warto zainteresować nawet małe dzieci, które w momencie rozpoczęcia kariery zawodowej będą już posiadały niemałe umiejętności. Programowanie to tak naprawdę nauka języka, w jakim pisze się poszczególne programy. Powszechnie wiadomo, że dzieciom o wiele łatwiej jest nauczyć się języka obcego, ze względu na plastyczność myślenia. Im szybciej dziecko rozpocznie przygodę z IT, tym prędzej zacznie zdobywać umiejętności, które pomogą mu także w codziennym życiu.

Programowanie – od jakiego wieku

Nauka programowania to doskonałe rozwiązanie nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym. Maluchy mogą zdobywać pierwsze umiejętności z zakresu tworzenia programów, oczywiście na miarę swoich możliwości. Warto zapisać dziecko na kurs programowania, zanim jeszcze zasiądzie w szkolnej ławce. Dobrze, aby pociecha zrozumiała, że nauka nie musi być żmudna i nie musi opierać się wyłącznie na dążeniu do osiągania dobrych stopni. Niestety, lekcje informatyki w szkołach nie dostarczają odpowiedniej wiedzy, która może być pomocna dzieciom w przyszłości. Dlatego, chcąc zainteresować je branżą IT (która zapewnia nie tylko dobrą pracę, ale i wysokie zarobki), warto zapisać dzieci na dedykowany im kurs programowania.

Wczytaj więcej ...
Kliknij i skomentuj

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Edukacja

Jak uzyskać uprawnienia pedagoga specjalnego

Opublikowano

on

Pedagog specjalny pracuje z dziećmi z różnego typu niepełnosprawnościami, może również podejmować czynności, mające na celu resocjalizację czy też w inny sposób wspomagać rozwój dziecka. Zapotrzebowanie na pedagogów specjalnych zgłaszają dziś nie tylko szkoły, ale również innego typu instytucje czy placówki edukacyjne. Jak uzyskać uprawnienia pedagoga specjalnego?

Jakie kwalifikacje zawodowe musi posiadać pedagog specjalny

Pedagogiem specjalnym może zostać osoba, która posiada wykształcenie wyższe oraz przygotowanie pedagogiczne. Są to tak zwane wymogi minimalne, które przedstawia MEN. Oczywiście, profil wykształcenia, a także program studiów musi pokrywać się z zakresem pracy pedagoga specjalnego. Decydując się na studia pierwszego bądź drugiego stopnia, warto wybrać kierunek pedagogika i specjalizację pedagogika specjalna. Uzyskując dodatkowo przygotowanie pedagogiczne, absolwent będzie mógł podjąć zatrudnienie w szkołach bądź instytucjach wpierających na przykład rozwój dzieci niepełnosprawnych. Pedagog specjalny może również we własnym zakresie organizować zajęcia dla poszczególnych grup oraz pracować na stanowisku nauczyciela wspomagającego.

Jak zostać pedagogiem specjalnym bez studiów kierunkowych

Pedagogiem specjalnym może zostać osoba, która ukończy studia kierunkowe. Niemniej jednak ci, którzy nie ukończyli pedagogiki ze specjalizacją pedagogika specjalna, w dalszym ciągu mogą zdobyć odpowiednie uprawnienia. Rozwiązaniem dla nich są studia podyplomowe pedagogiczne, które można odbyć w przypadku posiadania wykształcenia wyższego. Studia te przeznaczone są dla osób, które chcą pracować z dziećmi ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną, słuchową czy wzrokową. Ciekawą alternatywą są również studia podyplomowe pedagogiczne, dające uprawnienia do wdrażania działań, mających na celu wspomaganie wczesnego rozwoju dziecka.

Dlaczego warto wybrać studia podyplomowe


Studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej pozwalają zgłębić wiedzę w konkretnej dziedzinie, zdobywając tym samym niezbędne uprawnienia. Ich zaletą jest fakt, iż trwają znacznie krócej, niż studia pierwszego czy drugiego stopnia stopnia. Są one również bardziej opłacalne pod kątem ekonomicznym. Studia podyplomowe z pedagogiki specjalnej oferuje Centrum Perspektyw Elpax w Bytomiu, gdzie kandydaci mają do wyboru kilka kierunków, w zależności od tego, w jakiej dziedzinie chcą się rozwijać. Warto mieć świadomość, że uprawnienia pedagoga specjalnego można zdobyć w każdym wieku, niezależnie od posiadanego doświadczenia zawodowego.

Wczytaj więcej ...

Edukacja

Materiały dla nauczyciela przydatne w edukacji online

Opublikowano

on

Edukacja przez internet staje się coraz popularniejsza. Co więcej, w niektórych przypadkach (np. w czasie epidemii) jest ona jedyną alternatywą. Proces nauczania drogą online wygląda jednak zupełnie inaczej i wymaga od nauczycieli wiele wysiłku. Przede wszystkim, trudniej jest wytłumaczyć zawiłe zagadnienia uczniom, ciężko jest także wyczuć nauczycielowi, czy dzieci właściwie rozumieją dane zagadnienie. Należy sięgnąć również po inne narzędzia (np. prezentacje, filmy czy animacje). W efekcie przygotowanie się do prowadzenia lekcji przez Internet jest dla każdego pedagoga dużym wyzwaniem i niełatwym zadaniem. Na szczęście można sięgnąć po specjalnie opracowane materiały dla nauczycieli, które są dużą pomocą.

Gdzie znaleźć materiały do edukacji online?

Profesjonalne materiały dla nauczycieli, oparte o podstawę programową, znaleźć można w sklepie internetowym mojebambino.pl. Oferuje on scenariusze zajęć dla przedszkoli, klas I-III oraz klas IV-VIII, a także materiały do pracy online z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE). Dotyczą one różnego typu zajęć: humanistycznych, przyrodniczych, ścisłych i artystycznych.

Jak przeprowadzać zajęcia drogą online?

Edukcja przez Internet jest wyzwaniem, ale przynosi też wiele możliwości. Dzieci i młodzież są bardzo oswojeni z nowoczesnymi technologiami i są otwarci na taką formę kształcenia. Specjalnie opracowane materiały przykuwają ich uwagę poprzez ciekawy układ graficzny i różnorodne zadania. Uczniowie starszych klas mają okazję sprawdzić swoją wiedzę poprzez odpowiadanie na pytania. Przewidziane są także specjalne gry edukacyjne, nastawione na współpracę i rywalizację. Każdy nauczyciel zostaje wyposażony nie tylko w narzędzia, ale również w scenariusze lekcji, które krok po kroku podpowiadają jak przeprowadzić zajęcia.

Materiały do edukacji stworzone przez specjalistów z mojebambino.pl angażują uczniów na różnych poziomach zmysłowych i sprawią, że lekcja staje się dla nich zrozumiała i łatwa do przyswojenia. Warto sięgnąć po zaufane i sprawdzone rozwiązania, które pozwolą na terminowe zrealizowanie podstawy programowej, tak, aby uczeń faktycznie przyswoił i zrozumiał wszystkie zagadnienia. Edukacja domowa, choć jest zjawiskiem nowym i wciąż przysparzającym problemów, może być jak najbardziej owocna i satysfakcjonująca. Nauczyciel z kolei nie musi przygotowywać wszystkiego sam. Nie jest także skazany na improwizowanie zajęć, których nie miał szans przygotować wcześniej. Jakość kształcenia pozostać może na wysokim poziomie i stanowić przyjemność zarówno dla nauczyciela, jak i uczniów.

Wczytaj więcej ...

Edukacja

5 fascynujących faktów na temat osobowości

Opublikowano

on

Odkąd osobowość okazała się fascynującym tematem, stała się również przedmiotem coraz liczniejszych badań. Dzięki nim, psychologowie dowiedzieli się m.in. jakie czynniki wpływają na naszą osobowość oraz jak cechy osobowości wpływają na nasze zachowania.

Poznaj 5 ciekawych faktów na temat osobowości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie! Więcej ciekawostek znajdziesz odwiedzając blog o osobowości.

  1. Kolejność urodzenia może wpłynąć na osobowość.

Możliwe, że słyszałeś coś przedtem o tej koncepcji. Pierworodne dzieci częściej są określane jako “apodyktyczne” czy “odpowiedzialne”, w przeciwieństwie do dzieci urodzonych jako ostatnie, o których częściej się mówi, że są “nieodpowiedzialne” i “impulsywne”. Ile zatem prawdy jest w tych stereotypach?

Od lat, popularno-naukowe psychologiczne książki reklamują efekty kolejności urodzenia na osobowość, jednak twarde dowody ciągle nie wyjaśniają całkowicie tego niedostrzegalnego zjawiska. Część studiów empirycznych dowiodło, że kolejność urodzenia i wielkość rodziny zasadniczo ma wpływ na osobowość. Jedne z nich pokazało nawet, że kolejność urodzenia może determinować wybór przyjaciół czy partnerów: pierworodni częściej obcują z pierworodnymi, dzieci tzw. “środkowe” (ani najmłodsze, ani najstarsze) wybierają inne “dzieci środkowe” i “najmłodsi” tak samo najlepiej się dogadują z “najmłodszymi”.

Inne badanie z kolei dowiodło, że stereotypy wiążące się z tym, że pierworodni mogą być bardziej apodyktyczni, a najmłodsi bardziej impulsywni są mało wiarygodne.

W jednym z badań wzięło udział ponad 5000 amerykańskich uczestników, prawie 4500 brytyjskich i ponad 10 000 osób z Niemiec. Kiedy badacze odkryli, że pierworodni uzyskują wyższe wyniki przy testach inteligencji, sprawdzili również jakie różnice pojawiają się na pięciu wymiarach osobowości: Ekstrawersji, Neurotyczności, Ugodowości, Sumienności i Otwartości na Doświadczenia. Do jakich wniosków doszli badacze? Coż, otóż występują jedynie niewielkie różnice w osobowościach.

2. Twoja osobowość jest relatywnie stała w ciągu całego Twojego życia

W badaniach podłużnych na temat osobowości, dowiedziono, że poszczególne składowe osobowości pozostają stałe w ciągu naszej egzystencji. Trzy aspekty, które mają w zwyczaju się zmieniać to poziom lęku, przyjacielskość czy zapał do nowych doświadczeń.

Według badacza Paula T. Costy Jr, nie ma za to niepodważalnych dowodów na to, że osobowość się zmienia, kiedy dorastamy. “To, jakie zmiany poczynisz w ciągu życia oraz jakie przyjmiesz role ma największe znaczenie dla Ciebie. Ludzie mogą myśleć, że osobowość zmienia się z wiekiem, jednak prawdą jest, że ich nawyki się zmieniają, ich zdrowie czy wigor, oraz odpowiedzialność i inne okoliczności – nie sama osobowość”.

3. Osobowość wpływa na osobiste preferencje

To raczej nie jest dla nikogo szokiem, że osobowość może mieć znaczące efekty dla kształtowania się określonych preferencji, ale można być zaskoczeniem jak daleko sięgające są te efekty. Od wyboru znajomych, przez preferencje muzyczne. Twoja unikalna osobowość może wpływać na praktycznie każdą Twoją decyzję życiową. W tym także na decyzję jakiego partnera życiowego wybrać.

4. Cechy osobowości są powiązane z pewnymi chorobami/zaburzeniami

W przeszłości, liczba różnych aspektów osobowości często była podejrzewana o możliwość wystąpienia szczególnych chorób. Dla przykładu, wrogość i agresja często jest powiązana z chorobami serca. Trudność jednak w tym wszystkim jest taka, że niektóre badania znajdują między tymi cechami powiązanie, inne za to nie widzą istotnej koneksji.

Ostatnio za to, badacze wykonująć statystyczne działania, zwane metaanalizami, próbowali przewartościować powiązanie chorób i osobowości i odkryli przedtem nieodkryte koneksję neurotyczności z pięcioma schorzeniami: bólami głowy, astmą, artretyzmem, wrzodami trawiennymi czy chorobami serca.

5. Zwierzęta mają charakterystyczne osobowości.

Czy zauważyłeś do tej pory, że Twój ukochany zwierzak ma osobowość, która czyni go na swój sposób wyjątkowym? Badacze zwierząt zauważyli, że zwierzęta prawie każdego gatunku (od pająków przez ptaki a skończywszy na słoniach) mają swoją szczególną osobowość, a w związku z nią określone preferencje, zachowania czy dziwactwa.

Kiedy wielu krytyków sugeruje, że to reprezentuje antropomorfizm, czyli przypisywanie ludzkich cech zwierzętom, badacze osobowości zwierząt twierdzą, że jest możliwość identyfikacji typowych zwierzęcych zachowań, które mogą być mierzone i klasyfikowane.

To już wszystkie fakty, które przygotowaliśmy na dziś. Czy coś Cię szczególnie zaskoczyło?

Wczytaj więcej ...

Artykuły

Nieruchomości2 miesiące temu

Kredyt frankowy – jak wygląda złożenie pozwu do sądu

W związku z dynamicznym wzrostem kursu franka szwajcarskiego, osoby, które zawarły kredyt w tej właśnie walucie znalazły się w dość...

Usługi3 miesiące temu

Czy warto wykonywać ćwiczenia ewakuacyjne w razie pożaru

Mimo że zagrożenie pożarem występuje w każdym obiekcie i osoby w nim przebywające zdają sobie z tego sprawę, to zupełnie...

Uroda3 miesiące temu

Dlaczego warto stosować tabletki na powiększenie biustu

Bezpieczeństwo podczas różnych zabiegów, mających na celu poprawę urody jest bardzo ważne. Coraz więcej kobiet, w pełni świadomych ryzyka, jakie...

Sklepy internetowe3 miesiące temu

Do czego służą proszki polerskie

Proszki polerskie to sub­stan­cje, które są prze­zna­czone do pole­ro­wa­nia powierzchni. To znane roz­wią­za­nie wśród wyko­naw­ców powierzchni. Proszki są wyko­nane z...

Aranżacja wnętrz3 miesiące temu

Jak czyścić i pielęgnować terakotę

Terakota jest to wyrób z gliny, który w obecnych czasach służy do wyrobu płytek do domów. Można ją także zastosować...

Edukacja4 miesiące temu

Kurs programistyczny dla dziecka – czy warto

Nowoczesne technologie to przyszłość, dlatego jak przekonują eksperci, w ich świat warto wprowadzać nawet małe dzieci. Z myślą o nich...

Uroda4 miesiące temu

Fartuch u kosmetyczki – dlaczego jest konieczny

Z roku na rok usługi kosmetyczne cieszą się coraz większą popularnością. W lokalach tych ważna jest nie tylko jakość świadczonych...

Biznes4 miesiące temu

Czy flaga może pomóc w budowaniu wizerunku firmy

Od wielu lat reklama jest dźwignią handlu. Co prawda obecnie narzędzi marketingowych jest mnóstwo, ale nie wszystkie są jednakowo skuteczne....

Edukacja4 miesiące temu

Jak uzyskać uprawnienia pedagoga specjalnego

Pedagog specjalny pracuje z dziećmi z różnego typu niepełnosprawnościami, może również podejmować czynności, mające na celu resocjalizację czy też w...

Kulinaria4 miesiące temu

Prawidłowa wentylacja – klucz do odpowiedniego przechowywania warzyw

Przechowywanie płodów rolnych to jedna z dziedzin produkcji żywności, która wymaga odpowiednich pomieszczeń. Hale stalowe pozwalają na stworzenie pożądanych, optymalnych...

Rolnik Szuka Żony

Popularne