Warto dbać o to, by każdy dzień wykorzystywać maksymalnie jak się da. Dzięki temu jesteśmy w stanie wiele zrobić, nie zmarnujemy ani jednej chwili, a przy tym będziemy wypoczęci i gotowi na kolejne zdania. Jak zatem zabrać się za dobre planowanie czasu?
Zarządzanie czasem
Planowanie dnia początkowo może wydawać się zbędną czynnością, która jedynie zajmuje czas. Jednak okazuje się, że dzięki temu możemy lepiej ułożyć sobie codzienny grafik i się go trzymać. Będziemy w stanie w końcu dotrzymywać terminów, nie będziemy zapominać o ważnych wydarzeniach, a do tego poprawimy swoje samopoczucie.
W zarządzaniu czasem bardzo pomaga kalendarz tygodniowy, w którym możemy zapisywać wszystkie wydarzenia, zadania i obowiązki, a potem uszeregować je zgodnie z potrzebami. Znajdziesz je w producenta https://www.lediberg.com.pl/kalendarze-1/funkcjonalnosc/kieszonkowe.
Harmonogram dnia
Na początek warto wykorzystywać kalendarz kieszonkowy lub zwykły notatnik. Dobrze skomponowany plan dnia sprawi, żę będziemy o wiele lepiej zarządzać czasem. Nie musimy od razu zapisywać zadań na konkretne godziny. Możemy zacząć od wypisania listy zadań na dany dzień.
Ważne jest to, że nie zawsze nam się wszystko uda zrealizować. To naturalna kolej rzeczy. Potrzeba praktyki, by nauczyć się umiejętnie rozplanowywać kolejne zadania. A nawet wtedy coś może nam wypaść w grafiku
Ustalamy priorytety
Gdy chcemy stworzyć dobry plan dnia, warto kierować się priorytetami. Bardzo popularny i pomocy okazuje się w tym macierz Eisenhowera, która dzieli zadania na:
- Ważne i pilne – są najważniejsze i konieczne do wykonania
- Ważne, ale niepilne – długoterminowe i ważne
- Pilne, ale nieważne – przeważnie zadania, które mamy wykonać dla innych. Można do nich kogoś oddelegować
- Niepilne i nieważne – mało istotne zadania, które można wyrzucić z planu.
Trzymanie się tych priorytetów pozwoli nam lepiej zaplanować czas np. na tydzień
Odpoczynek
Podczas planowania obowiązków, nie można zapominać także o odpoczynku. Nasz organizm, umysł, ciało potrzebują czasu na regenerację. Nie chodzi tutaj zawsze o godzinną przerwę. Jeśli pracujemy na komputerze, to na każdą godzinę warto dać sobie 5-10 min odpoczynku. Możemy wstać, przejść się, zrobić herbatę, poczytać książkę na stojąco. Po każdym większym bloku pracy warto zrobić sobie także dłuższą przerwę.
Podsumowanie
Planowanie dnia nie jest najprostsze, ale niezwykle potrzebne. Szczególnie na początku może nam sprawiać problem i możemy nie radzić sobie z tym, że dzień ma swoje ograniczenia czasowe. Warto jednak każdego wieczora siadać do planowania kolejnego dnia pracy. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów, będziemy lepiej zorganizowani i przygotowani do wielu wyzwań.