Connect with us

Edukacja

Szkolenia dla pracowników oświaty – dlaczego są ważne

Opublikowano

on

Pracownicy oświatą muszą stale szkolić się oraz podnosić swoje kompetencje zawodowe. Jest to niezwykle ważne, gdyż przepisy się zmieniają. W związku z tym muszą oni być z przepisami administracyjnymi na bieżąco. Do tego dochodzi podstawa programowa. Praktycznie co roku ministerstwo oświaty wskazuje nowe priorytety, które muszą być brane pod uwagę, jeśli chodzi o proces kształcenia. Na to zatem musimy zwracać szczególną uwagę, kiedy chodzi o szkolenia dla pracowników oświaty.

Co warto widzieć o szkoleniach dla nauczycieli, które organizuje firma prowadząca kursy

Na pewno musimy zwrócić odpowiednią uwagę na szkolenie RODO. Jest to bardzo ważny temat dla nauczycieli. Otóż jak się okazuje, w szkole nie brakuje danych wrażliwych. Te zatem muszą być odpowiednio przetwarzane w takim celu, aby były one bezpieczne. Co za tym idzie, nauczyciele muszą wiedzieć, w jakiś sposób należy chronić dane osobowe swoich uczniów. Z tych względów tematyka RODO dotyczy zarówno nauczycieli, jak i pracowników administracji szkoły. Nie wolno nam o tym zapominać.

Szkolenie dla dyrektorów. Dlaczego jest ważne?

Kadra kierownicza danej szkoły, czyli dyrektorzy, mają wiele rozmaitych obowiązków, które odnoszą się do nadzoru pedagogicznego. Każdego roku są odpowiedzialnie za takie zadania. Muszą mieć tego świadomość. Raporty, które powstają z danej kontroli, są następnie przedstawiane organowi prowadzącemu. Dlatego koniecznie musimy stawiać na profesjonalne szkolenia dla dyrektorów wszystkich placówek oświatowych. To oznacza sporo wiedzy nie tylko z przepisów prawa, ale także sporo praktyki, która jest niezbędna do prowadzenia kontroli.

Szkolenia obejmujące podstawę programową, kompetencje kluczowe oraz doradztwo zawodowe

Kursy dla pracowników oświaty to, wbrew pozorom, nie lada wyzwanie. Praktycznie co roku ministerstwo oświaty ogłasza nowe priorytety, które określają misję szkół. We wcześniejszych latach stawiano głównie na szkolenia dla pracowników oświaty w sensie kształtowania kompetencji kluczowych, na doradztwo zawodowe, a także na profilaktykę. W czasie takich szkoleń nauczyciele dowiedzą się, jak skutecznie i prawidłowo realizować konkretne zadania, które dotyczą wszystkich członków rady pedagogicznej. W ten sposób nauczą się, jak kształcić kompetencje kluczowe, na które kładzie się ogromny nacisk. Tutaj znaczenie ma także wymieniona wcześniej podstawa programowa. Takie szkolenie jest formą doskonalenia zawodowego, co wpłynie pozytywnie na ich dorobek, kiedy w grę wchodzi awans zawodowy.

Wczytaj więcej ...
Kliknij i skomentuj

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Edukacja

Dlaczego lokalna polityka społeczna jest ważna

Opublikowano

on

Pierwsze strony gazet, nagłówki portali informacyjnych, radiowe bloki wiadomości – wszystkie te przekazy medialne wypełniają treści dotyczące polityki. W znacznej większości przypadków jest to polityka „duża”, ogólnokrajowa, a jeśli nawet dotyczy mniejszych obszarów, to z zasady mowa jest o Warszawie. Tymczasem lokalna polityka ma równie duży wpływ na nasze codzienne życie, a często nie jest doceniana.

Czym jest lokalna polityka społeczna?

Lokalna polityka społeczna to – jak sama nazwa wskazuje – polityka społeczna prowadzona na szczeblu lokalnym, której celem jest poprawa jakości życia w regionie (gmina, powiat, województwo), jego konkurencyjności czy wyrównania szans życiowych mieszkańców. Zajmuje się ona problemami zatrudnienia, zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, pomocą rodzinom i wieloma innymi podobnymi zadaniami.

Dlaczego lokalna polityka społeczna jest tak ważna

Jest niezmiernie istotna dlatego, że ma bezpośredni wpływ na życie ludzi – nie da się jej zastąpić. Wiele zadań po prostu należy do jednostek samorządu terytorialnego.

Posłowie na Sejm często nie są świadomi problemów, z którymi mierzą się mieszkańcy małych miejscowości na Podkarpaciu czy Podlasiu. Lokalna polityka dysponuje lepszą wiedzą i narzędziami do rozwiązywania problemów społecznych tych osób. Działają w niej mieszkańcy tych regionów, przez co bardziej im zależy na poprawie sytuacji dookoła własnego domu, niż mogłoby zależeć osobom na ciepłych stanowiskach w Warszawie.

Ważnym aspektem jest także konkurencyjność regionalna. Lokalna polityka społeczna dąży do rozwoju regionalnego i wyrównania szans życiowych mieszkańców, czym niweluje nierówności pomiędzy województwami i pośrednio przyczynia się do wzrostu gospodarczego w skali całego kraju.

Działania na rzecz regionów

Dużo w kwestii lokalnej polityki społecznej robią parlamentarzyści Lewicy. W trakcie rozmów na temat budżetu na 2023 rok postulowali m.in. oddłużenie szpitali w Lubaczowie, Przemyślu czy Sanoku, remonty dróg wojewódzkich czy dofinansowanie przejazdów autokarowych i kolejowych dla mieszkańców Podkarpacia. I choć te postulaty nie zostały przyjęte przez rząd, nawet oddolna praca działaczy opozycyjnych ma sens i przynosi skutki. Doskonałym przykładem jest Łukasz Rydzik z Podkarpacia. Efektem jego trzyletniej pracy jest zakończony w listopadzie remont drogi wojewódzkiej Stare Sioło-Sieniawa. W tym czasie Łukasz Rydzik zgłaszał liczne poprawki do budżetu, prowadził interwencje z posłami Lewicy, zgłaszał zapytania w trybie informacji publicznej, założył nawet 900-osobowy komitet strajkowy. Efekt? 5 milionów złotych na remont drogi w budżecie województwa. Jest to tylko jeden z wielu przykładów, gdy lokalna polityka społeczna odpowiada za poprawę jakości życia wielu osób w regionie.

Wczytaj więcej ...

Edukacja

Jak zarządzać czasem i robić to z głową

Opublikowano

on

Warto dbać o to, by każdy dzień wykorzystywać maksymalnie jak się da. Dzięki temu jesteśmy w stanie wiele zrobić, nie zmarnujemy ani jednej chwili, a przy tym będziemy wypoczęci i gotowi na kolejne zdania. Jak zatem zabrać się za dobre planowanie czasu?

Zarządzanie czasem

Planowanie dnia początkowo może wydawać się zbędną czynnością, która jedynie zajmuje czas. Jednak okazuje się, że dzięki temu możemy lepiej ułożyć sobie codzienny grafik i się go trzymać. Będziemy w stanie w końcu dotrzymywać terminów, nie będziemy zapominać o ważnych wydarzeniach, a do tego poprawimy swoje samopoczucie.

W zarządzaniu czasem bardzo pomaga kalendarz tygodniowy, w którym możemy zapisywać wszystkie wydarzenia, zadania i obowiązki, a potem uszeregować je zgodnie z potrzebami. Znajdziesz je w producenta https://www.lediberg.com.pl/kalendarze-1/funkcjonalnosc/kieszonkowe.

Harmonogram dnia

Na początek warto wykorzystywać kalendarz kieszonkowy lub zwykły notatnik. Dobrze skomponowany plan dnia sprawi, żę będziemy o wiele lepiej zarządzać czasem. Nie musimy od razu zapisywać zadań na konkretne godziny. Możemy zacząć od wypisania listy zadań na dany dzień.

Ważne jest to, że nie zawsze nam się wszystko uda zrealizować. To naturalna kolej rzeczy. Potrzeba praktyki, by nauczyć się umiejętnie rozplanowywać kolejne zadania. A nawet wtedy coś może nam wypaść w grafiku

Ustalamy priorytety

Gdy chcemy stworzyć dobry plan dnia, warto kierować się priorytetami. Bardzo popularny i pomocy okazuje się w tym macierz Eisenhowera, która dzieli zadania na:

  • Ważne i pilne – są najważniejsze i konieczne do wykonania
  • Ważne, ale niepilne – długoterminowe i ważne
  • Pilne, ale nieważne – przeważnie zadania, które mamy wykonać dla innych. Można do nich kogoś oddelegować
  • Niepilne i nieważne – mało istotne zadania, które można wyrzucić z planu.

Trzymanie się tych priorytetów pozwoli nam lepiej zaplanować czas np. na tydzień

Odpoczynek

Podczas planowania obowiązków, nie można zapominać także o odpoczynku. Nasz organizm, umysł, ciało potrzebują czasu na regenerację. Nie chodzi tutaj zawsze o godzinną przerwę. Jeśli pracujemy na komputerze, to na każdą godzinę warto dać sobie 5-10 min odpoczynku. Możemy wstać, przejść się, zrobić herbatę, poczytać książkę na stojąco. Po każdym większym bloku pracy warto zrobić sobie także dłuższą przerwę.

Podsumowanie

Planowanie dnia nie jest najprostsze, ale niezwykle potrzebne. Szczególnie na początku może nam sprawiać problem i możemy nie radzić sobie z tym, że dzień ma swoje ograniczenia czasowe. Warto jednak każdego wieczora siadać do planowania kolejnego dnia pracy. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów, będziemy lepiej zorganizowani i przygotowani do wielu wyzwań.

Wczytaj więcej ...

Edukacja

Kurs programistyczny dla dziecka – czy warto

Opublikowano

on

Nowoczesne technologie to przyszłość, dlatego jak przekonują eksperci, w ich świat warto wprowadzać nawet małe dzieci. Z myślą o nich powstały nawet specjalistyczne kursy programowania, które wprowadzają w świat IT. Czy warto zapisać dziecko na taki kurs?

Jak wygląda kurs programowania dla dzieci


Kurs programistyczny dla dzieci oparty jest przede wszystkim na zabawie, która pozwala w prosty i klarowny sposób przekazać maluchom wiedzę. Programowanie dla dzieci opiera się na nowoczesnych metodach dydaktycznych, dzięki którym maluchy o wiele szybciej zapamiętują konkretne zagadnienia, a dodatkowo potrafią zastosować je w praktyce. Nie ma tutaj miejsca na żmudne siedzenie nad książką – wręcz przeciwnie, bowiem kurs programowania dla dzieci pozwala nabyć przede wszystkim praktyczne umiejętności, które tak bardzo potrzebne są w pracy informatyka. Kursanci są angażowani w różnego typu zadania, których poziom trudności jest dostosowany do wieku oraz posiadanej wiedzy. Nie jest to przyswajanie wiedzy, którą weryfikuje się testami czy sprawdzianami, uczącymi schematycznego myślenia. Programowanie nie jest bowiem schematyczne – tutaj liczy się otwarty umysł i umiejętność logicznego myślenia.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania

Wydaje się, że kurs programowania zarezerwowany jest wyłącznie dla osób dorosłych, które chcą podjąć pracę w branży IT. Tymczasem okazuje się, że programowaniem warto zainteresować nawet małe dzieci, które w momencie rozpoczęcia kariery zawodowej będą już posiadały niemałe umiejętności. Programowanie to tak naprawdę nauka języka, w jakim pisze się poszczególne programy. Powszechnie wiadomo, że dzieciom o wiele łatwiej jest nauczyć się języka obcego, ze względu na plastyczność myślenia. Im szybciej dziecko rozpocznie przygodę z IT, tym prędzej zacznie zdobywać umiejętności, które pomogą mu także w codziennym życiu.

Programowanie – od jakiego wieku

Nauka programowania to doskonałe rozwiązanie nawet dla dzieci w wieku przedszkolnym. Maluchy mogą zdobywać pierwsze umiejętności z zakresu tworzenia programów, oczywiście na miarę swoich możliwości. Warto zapisać dziecko na kurs programowania, zanim jeszcze zasiądzie w szkolnej ławce. Dobrze, aby pociecha zrozumiała, że nauka nie musi być żmudna i nie musi opierać się wyłącznie na dążeniu do osiągania dobrych stopni. Niestety, lekcje informatyki w szkołach nie dostarczają odpowiedniej wiedzy, która może być pomocna dzieciom w przyszłości. Dlatego, chcąc zainteresować je branżą IT (która zapewnia nie tylko dobrą pracę, ale i wysokie zarobki), warto zapisać dzieci na dedykowany im kurs programowania.

Wczytaj więcej ...

Artykuły

ywo young women outdoor using smartphone ywo young women outdoor using smartphone
Uroda4 miesiące temu

Najpiękniejsze tatuaże damskie – sztuka na skórze w kobiecym wydaniu

Tatuaże to nie tylko forma ekspresji, ale także sposób na podkreślenie kobiecej urody i siły. Wśród nieskończonej ilości wzorów i...

Time, e-commerce, saving and shopping concept Time, e-commerce, saving and shopping concept
Sklepy internetowe4 miesiące temu

Za kulisami e-commerce – tajniki efektywnej logistyki

W dobie rosnącej dominacji handlu elektronicznego nad tradycyjnymi metodami sprzedaży, logistyka e-commerce staje się kluczowym elementem sukcesu każdej firmy. Efektywność...

Dom6 miesięcy temu

Serwetki na stół. Do jakich wnętrz pasują?

Serwetki stołowe to niezbędny element wielu wnętrz. Odpowiednio dobrane, mogą one nadać pomieszczeniom charakteru i elegancji. Te pozornie drobne rozwiązania...

Aranżacja wnętrz7 miesięcy temu

Opakowania ekspozycyjne – klucz do skutecznej prezentacji produktów

W świecie handlu detalicznego i marketingu opakowania ekspozycyjne odgrywają kluczową rolę w przyciąganiu uwagi klientów i promowaniu produktów. Co sprawia,...

multiethnic business partners giving high five at office multiethnic business partners giving high five at office
Biznes7 miesięcy temu

Usługi faktoringowe – klucz do efektywnego zarządzania finansami Twojej firmy

W obecnych czasach, gdzie szybkie tempo biznesu i nieprzewidywalne wyzwania rynkowe stanowią codzienność, usługi faktoringowe odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu...

Porady8 miesięcy temu

Jakie opakowania dla e-commerce warto wybrać

Rynek e-commerce już od dłuższego czasu rozwija się dynamicznie – zainteresowanie sprzedażą internetową jest coraz większe. Internetowa sprzedaż wiąże się...

Turystyka i wypoczynek8 miesięcy temu

Czy warto na weekend wynająć chatę góralską

Wybierając się na weekendowy wypad w góry, wielu z nas marzy o ucieczce od zgiełku miasta i zanurzeniu się w...

Aranżacja wnętrz9 miesięcy temu

Małe komody – wielka funkcjonalność, praktyczne zastosowania komód w niewielkich pomieszczeniach.

Małe komody to niedoceniany element wyposażenia wnętrz. Jednakże to właśnie niewielkie komody mogą okazać się prawdziwymi bohaterami w aranżacji przestrzeni,...

Budownictwo9 miesięcy temu

Jaka konstrukcja będzie odpowiednia pod wolnostojące panele pv?

Inwestowanie w odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę, staje się coraz bardziej popularne z każdym rokiem, przyciągając uwagę nie tylko...

Lifestyle9 miesięcy temu

Wprowadzenie do astrologii – zrozumienie horoskopu

Astrologia, z jej tajemniczymi symbolami i znaczeniami, fascynuje ludzi od pokoleń. Horoskop jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi w tej...

Rolnik Szuka Żony

Popularne