Connect with us

Edukacja

Materiały dla nauczyciela przydatne w edukacji online

Opublikowano

on

Edukacja przez internet staje się coraz popularniejsza. Co więcej, w niektórych przypadkach (np. w czasie epidemii) jest ona jedyną alternatywą. Proces nauczania drogą online wygląda jednak zupełnie inaczej i wymaga od nauczycieli wiele wysiłku. Przede wszystkim, trudniej jest wytłumaczyć zawiłe zagadnienia uczniom, ciężko jest także wyczuć nauczycielowi, czy dzieci właściwie rozumieją dane zagadnienie. Należy sięgnąć również po inne narzędzia (np. prezentacje, filmy czy animacje). W efekcie przygotowanie się do prowadzenia lekcji przez Internet jest dla każdego pedagoga dużym wyzwaniem i niełatwym zadaniem. Na szczęście można sięgnąć po specjalnie opracowane materiały dla nauczycieli, które są dużą pomocą.

Gdzie znaleźć materiały do edukacji online?

Profesjonalne materiały dla nauczycieli, oparte o podstawę programową, znaleźć można w sklepie internetowym mojebambino.pl. Oferuje on scenariusze zajęć dla przedszkoli, klas I-III oraz klas IV-VIII, a także materiały do pracy online z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE). Dotyczą one różnego typu zajęć: humanistycznych, przyrodniczych, ścisłych i artystycznych.

Jak przeprowadzać zajęcia drogą online?

Edukcja przez Internet jest wyzwaniem, ale przynosi też wiele możliwości. Dzieci i młodzież są bardzo oswojeni z nowoczesnymi technologiami i są otwarci na taką formę kształcenia. Specjalnie opracowane materiały przykuwają ich uwagę poprzez ciekawy układ graficzny i różnorodne zadania. Uczniowie starszych klas mają okazję sprawdzić swoją wiedzę poprzez odpowiadanie na pytania. Przewidziane są także specjalne gry edukacyjne, nastawione na współpracę i rywalizację. Każdy nauczyciel zostaje wyposażony nie tylko w narzędzia, ale również w scenariusze lekcji, które krok po kroku podpowiadają jak przeprowadzić zajęcia.

Materiały do edukacji stworzone przez specjalistów z mojebambino.pl angażują uczniów na różnych poziomach zmysłowych i sprawią, że lekcja staje się dla nich zrozumiała i łatwa do przyswojenia. Warto sięgnąć po zaufane i sprawdzone rozwiązania, które pozwolą na terminowe zrealizowanie podstawy programowej, tak, aby uczeń faktycznie przyswoił i zrozumiał wszystkie zagadnienia. Edukacja domowa, choć jest zjawiskiem nowym i wciąż przysparzającym problemów, może być jak najbardziej owocna i satysfakcjonująca. Nauczyciel z kolei nie musi przygotowywać wszystkiego sam. Nie jest także skazany na improwizowanie zajęć, których nie miał szans przygotować wcześniej. Jakość kształcenia pozostać może na wysokim poziomie i stanowić przyjemność zarówno dla nauczyciela, jak i uczniów.

Wczytaj więcej ...
Kliknij i skomentuj

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Edukacja

Dlaczego lokalna polityka społeczna jest ważna

Opublikowano

on

Pierwsze strony gazet, nagłówki portali informacyjnych, radiowe bloki wiadomości – wszystkie te przekazy medialne wypełniają treści dotyczące polityki. W znacznej większości przypadków jest to polityka „duża”, ogólnokrajowa, a jeśli nawet dotyczy mniejszych obszarów, to z zasady mowa jest o Warszawie. Tymczasem lokalna polityka ma równie duży wpływ na nasze codzienne życie, a często nie jest doceniana.

Czym jest lokalna polityka społeczna?

Lokalna polityka społeczna to – jak sama nazwa wskazuje – polityka społeczna prowadzona na szczeblu lokalnym, której celem jest poprawa jakości życia w regionie (gmina, powiat, województwo), jego konkurencyjności czy wyrównania szans życiowych mieszkańców. Zajmuje się ona problemami zatrudnienia, zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych, pomocą rodzinom i wieloma innymi podobnymi zadaniami.

Dlaczego lokalna polityka społeczna jest tak ważna

Jest niezmiernie istotna dlatego, że ma bezpośredni wpływ na życie ludzi – nie da się jej zastąpić. Wiele zadań po prostu należy do jednostek samorządu terytorialnego.

Posłowie na Sejm często nie są świadomi problemów, z którymi mierzą się mieszkańcy małych miejscowości na Podkarpaciu czy Podlasiu. Lokalna polityka dysponuje lepszą wiedzą i narzędziami do rozwiązywania problemów społecznych tych osób. Działają w niej mieszkańcy tych regionów, przez co bardziej im zależy na poprawie sytuacji dookoła własnego domu, niż mogłoby zależeć osobom na ciepłych stanowiskach w Warszawie.

Ważnym aspektem jest także konkurencyjność regionalna. Lokalna polityka społeczna dąży do rozwoju regionalnego i wyrównania szans życiowych mieszkańców, czym niweluje nierówności pomiędzy województwami i pośrednio przyczynia się do wzrostu gospodarczego w skali całego kraju.

Działania na rzecz regionów

Dużo w kwestii lokalnej polityki społecznej robią parlamentarzyści Lewicy. W trakcie rozmów na temat budżetu na 2023 rok postulowali m.in. oddłużenie szpitali w Lubaczowie, Przemyślu czy Sanoku, remonty dróg wojewódzkich czy dofinansowanie przejazdów autokarowych i kolejowych dla mieszkańców Podkarpacia. I choć te postulaty nie zostały przyjęte przez rząd, nawet oddolna praca działaczy opozycyjnych ma sens i przynosi skutki. Doskonałym przykładem jest Łukasz Rydzik z Podkarpacia. Efektem jego trzyletniej pracy jest zakończony w listopadzie remont drogi wojewódzkiej Stare Sioło-Sieniawa. W tym czasie Łukasz Rydzik zgłaszał liczne poprawki do budżetu, prowadził interwencje z posłami Lewicy, zgłaszał zapytania w trybie informacji publicznej, założył nawet 900-osobowy komitet strajkowy. Efekt? 5 milionów złotych na remont drogi w budżecie województwa. Jest to tylko jeden z wielu przykładów, gdy lokalna polityka społeczna odpowiada za poprawę jakości życia wielu osób w regionie.

Wczytaj więcej ...

Edukacja

Szkolenia dla pracowników oświaty – dlaczego są ważne

Opublikowano

on

Pracownicy oświatą muszą stale szkolić się oraz podnosić swoje kompetencje zawodowe. Jest to niezwykle ważne, gdyż przepisy się zmieniają. W związku z tym muszą oni być z przepisami administracyjnymi na bieżąco. Do tego dochodzi podstawa programowa. Praktycznie co roku ministerstwo oświaty wskazuje nowe priorytety, które muszą być brane pod uwagę, jeśli chodzi o proces kształcenia. Na to zatem musimy zwracać szczególną uwagę, kiedy chodzi o szkolenia dla pracowników oświaty.

Co warto widzieć o szkoleniach dla nauczycieli, które organizuje firma prowadząca kursy

Na pewno musimy zwrócić odpowiednią uwagę na szkolenie RODO. Jest to bardzo ważny temat dla nauczycieli. Otóż jak się okazuje, w szkole nie brakuje danych wrażliwych. Te zatem muszą być odpowiednio przetwarzane w takim celu, aby były one bezpieczne. Co za tym idzie, nauczyciele muszą wiedzieć, w jakiś sposób należy chronić dane osobowe swoich uczniów. Z tych względów tematyka RODO dotyczy zarówno nauczycieli, jak i pracowników administracji szkoły. Nie wolno nam o tym zapominać.

Szkolenie dla dyrektorów. Dlaczego jest ważne?

Kadra kierownicza danej szkoły, czyli dyrektorzy, mają wiele rozmaitych obowiązków, które odnoszą się do nadzoru pedagogicznego. Każdego roku są odpowiedzialnie za takie zadania. Muszą mieć tego świadomość. Raporty, które powstają z danej kontroli, są następnie przedstawiane organowi prowadzącemu. Dlatego koniecznie musimy stawiać na profesjonalne szkolenia dla dyrektorów wszystkich placówek oświatowych. To oznacza sporo wiedzy nie tylko z przepisów prawa, ale także sporo praktyki, która jest niezbędna do prowadzenia kontroli.

Szkolenia obejmujące podstawę programową, kompetencje kluczowe oraz doradztwo zawodowe

Kursy dla pracowników oświaty to, wbrew pozorom, nie lada wyzwanie. Praktycznie co roku ministerstwo oświaty ogłasza nowe priorytety, które określają misję szkół. We wcześniejszych latach stawiano głównie na szkolenia dla pracowników oświaty w sensie kształtowania kompetencji kluczowych, na doradztwo zawodowe, a także na profilaktykę. W czasie takich szkoleń nauczyciele dowiedzą się, jak skutecznie i prawidłowo realizować konkretne zadania, które dotyczą wszystkich członków rady pedagogicznej. W ten sposób nauczą się, jak kształcić kompetencje kluczowe, na które kładzie się ogromny nacisk. Tutaj znaczenie ma także wymieniona wcześniej podstawa programowa. Takie szkolenie jest formą doskonalenia zawodowego, co wpłynie pozytywnie na ich dorobek, kiedy w grę wchodzi awans zawodowy.

Wczytaj więcej ...

Edukacja

Jak zarządzać czasem i robić to z głową

Opublikowano

on

Warto dbać o to, by każdy dzień wykorzystywać maksymalnie jak się da. Dzięki temu jesteśmy w stanie wiele zrobić, nie zmarnujemy ani jednej chwili, a przy tym będziemy wypoczęci i gotowi na kolejne zdania. Jak zatem zabrać się za dobre planowanie czasu?

Zarządzanie czasem

Planowanie dnia początkowo może wydawać się zbędną czynnością, która jedynie zajmuje czas. Jednak okazuje się, że dzięki temu możemy lepiej ułożyć sobie codzienny grafik i się go trzymać. Będziemy w stanie w końcu dotrzymywać terminów, nie będziemy zapominać o ważnych wydarzeniach, a do tego poprawimy swoje samopoczucie.

W zarządzaniu czasem bardzo pomaga kalendarz tygodniowy, w którym możemy zapisywać wszystkie wydarzenia, zadania i obowiązki, a potem uszeregować je zgodnie z potrzebami. Znajdziesz je w producenta https://www.lediberg.com.pl/kalendarze-1/funkcjonalnosc/kieszonkowe.

Harmonogram dnia

Na początek warto wykorzystywać kalendarz kieszonkowy lub zwykły notatnik. Dobrze skomponowany plan dnia sprawi, żę będziemy o wiele lepiej zarządzać czasem. Nie musimy od razu zapisywać zadań na konkretne godziny. Możemy zacząć od wypisania listy zadań na dany dzień.

Ważne jest to, że nie zawsze nam się wszystko uda zrealizować. To naturalna kolej rzeczy. Potrzeba praktyki, by nauczyć się umiejętnie rozplanowywać kolejne zadania. A nawet wtedy coś może nam wypaść w grafiku

Ustalamy priorytety

Gdy chcemy stworzyć dobry plan dnia, warto kierować się priorytetami. Bardzo popularny i pomocy okazuje się w tym macierz Eisenhowera, która dzieli zadania na:

  • Ważne i pilne – są najważniejsze i konieczne do wykonania
  • Ważne, ale niepilne – długoterminowe i ważne
  • Pilne, ale nieważne – przeważnie zadania, które mamy wykonać dla innych. Można do nich kogoś oddelegować
  • Niepilne i nieważne – mało istotne zadania, które można wyrzucić z planu.

Trzymanie się tych priorytetów pozwoli nam lepiej zaplanować czas np. na tydzień

Odpoczynek

Podczas planowania obowiązków, nie można zapominać także o odpoczynku. Nasz organizm, umysł, ciało potrzebują czasu na regenerację. Nie chodzi tutaj zawsze o godzinną przerwę. Jeśli pracujemy na komputerze, to na każdą godzinę warto dać sobie 5-10 min odpoczynku. Możemy wstać, przejść się, zrobić herbatę, poczytać książkę na stojąco. Po każdym większym bloku pracy warto zrobić sobie także dłuższą przerwę.

Podsumowanie

Planowanie dnia nie jest najprostsze, ale niezwykle potrzebne. Szczególnie na początku może nam sprawiać problem i możemy nie radzić sobie z tym, że dzień ma swoje ograniczenia czasowe. Warto jednak każdego wieczora siadać do planowania kolejnego dnia pracy. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów, będziemy lepiej zorganizowani i przygotowani do wielu wyzwań.

Wczytaj więcej ...

Artykuły

ywo young women outdoor using smartphone ywo young women outdoor using smartphone
Uroda2 miesiące temu

Najpiękniejsze tatuaże damskie – sztuka na skórze w kobiecym wydaniu

Tatuaże to nie tylko forma ekspresji, ale także sposób na podkreślenie kobiecej urody i siły. Wśród nieskończonej ilości wzorów i...

Time, e-commerce, saving and shopping concept Time, e-commerce, saving and shopping concept
Sklepy internetowe3 miesiące temu

Za kulisami e-commerce – tajniki efektywnej logistyki

W dobie rosnącej dominacji handlu elektronicznego nad tradycyjnymi metodami sprzedaży, logistyka e-commerce staje się kluczowym elementem sukcesu każdej firmy. Efektywność...

Dom5 miesięcy temu

Serwetki na stół. Do jakich wnętrz pasują?

Serwetki stołowe to niezbędny element wielu wnętrz. Odpowiednio dobrane, mogą one nadać pomieszczeniom charakteru i elegancji. Te pozornie drobne rozwiązania...

Aranżacja wnętrz6 miesięcy temu

Opakowania ekspozycyjne – klucz do skutecznej prezentacji produktów

W świecie handlu detalicznego i marketingu opakowania ekspozycyjne odgrywają kluczową rolę w przyciąganiu uwagi klientów i promowaniu produktów. Co sprawia,...

multiethnic business partners giving high five at office multiethnic business partners giving high five at office
Biznes6 miesięcy temu

Usługi faktoringowe – klucz do efektywnego zarządzania finansami Twojej firmy

W obecnych czasach, gdzie szybkie tempo biznesu i nieprzewidywalne wyzwania rynkowe stanowią codzienność, usługi faktoringowe odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu...

Porady7 miesięcy temu

Jakie opakowania dla e-commerce warto wybrać

Rynek e-commerce już od dłuższego czasu rozwija się dynamicznie – zainteresowanie sprzedażą internetową jest coraz większe. Internetowa sprzedaż wiąże się...

Turystyka i wypoczynek7 miesięcy temu

Czy warto na weekend wynająć chatę góralską

Wybierając się na weekendowy wypad w góry, wielu z nas marzy o ucieczce od zgiełku miasta i zanurzeniu się w...

Aranżacja wnętrz7 miesięcy temu

Małe komody – wielka funkcjonalność, praktyczne zastosowania komód w niewielkich pomieszczeniach.

Małe komody to niedoceniany element wyposażenia wnętrz. Jednakże to właśnie niewielkie komody mogą okazać się prawdziwymi bohaterami w aranżacji przestrzeni,...

Budownictwo7 miesięcy temu

Jaka konstrukcja będzie odpowiednia pod wolnostojące panele pv?

Inwestowanie w odnawialne źródła energii, w tym fotowoltaikę, staje się coraz bardziej popularne z każdym rokiem, przyciągając uwagę nie tylko...

Lifestyle7 miesięcy temu

Wprowadzenie do astrologii – zrozumienie horoskopu

Astrologia, z jej tajemniczymi symbolami i znaczeniami, fascynuje ludzi od pokoleń. Horoskop jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi w tej...

Rolnik Szuka Żony

Popularne